About me

pintora3

My works are determined by my life journey. They are like precious stones which I fill my pockets with. They carry my energy and depict the beauty and joy of life seen through my eyes. Every time when the Source guides my hand and a new painting is born I am utterly grateful.

I am a self taught artist. For almost three years I enjoyed the thrilling life of a professional painter and a gallery owner (my Galerie Idea in Prague closed in 2016). A part of my paintings can be currently found at the gallery ARTE Decor Gražyna in 21, Truhlářská, Prague, another part can be seen at this website.

Welcome to my world of emotions.

 

O mně

pintora2

Obrazy spojuje má cesta životem, jsou to kamínky, které do svých kapes sbírám. Vyjadřují můj úžas nad krásou světa a nesou moji energii. Jsem pokaždé velmi vděčná, když mi Božská jiskra vede ruku a vznikne další jedinečné dílo.

Jsem samouk. Téměř tři roky jsem si užívala pestrého života profesionální malířky a galeristky (moje Galerie Idea v Praze zavřela v roce 2016). Aktuálně naleznete část mé tvorby v galerii ARTE Decor Gražyna  v Truhlářské 21, Praha, část je k vidění pouze na těchto stránkách.

Vítejte v mém světě citů!